Kobo: Nederlanders lezen fors meer sinds uitbraak coronacrisis

Utrecht – Kobo, de leverancier van e-readers en e-boeken, heeft op basis van hun geanonimiseerde data sinds de coronacrisis een enorme toename in leesactiviteiten over de hele wereld opgemerkt. In de periode van 6-31 maart zag Kobo een stijging van maar liefst 117 procent* in aantal lees-sessies (het aantal keren dat Kobo-gebruikers hun apparaat gebruiken). 
Top 3 provincies in Nederland waar de meeste verhoging in leesgedrag bij Kobo-gebruikers is geweest:
1. Noord-Holland
2. Utrecht
3. Overijssel

Top 3 steden in Nederland waar de meeste verhoging in leesgedrag bij Kobo-gebruikers is geweest:
1. Amsterdam
2. Utrecht
3. Rotterdam en Nijmegen (gedeelde derde plek)

Dinsdag de leesdag

Dinsdag is de nieuwe zondag. Dit is de namelijk dé dag waarop de hoogste stijging in leesgedrag is gezien. In Nederland lazen de Kobo-gebruikers naast dinsdagen (gemiddeld 218% meer*), het meest op maandagen (193 procent meer*). Dit is een trend die Kobo ook wereldwijd zag.
Vrijdag is de dag waarop het minst gelezen werd door Nederlanders**. Alleen in Groningen was zaterdag de minst populaire leesdag.

In deze periode waren de meest populaire tijdstippen van de dag om te lezen: 18:00 en 20:00 uur. Op deze tijdstippen zag Kobo een stijging van respectievelijk 749* en 698 procent*.
Lezers vonden in deze periode het meeste troost in historische fictieboeken en romantische verhalen. Dit waren in deze periode de meest populaire genres onder Kobo-lezers.

Top 10 bestsellers

1. Zon, Lucinda Riley
2. De pest, Albert Camus
3. Mijn vaders hand, Bart Chabot
4. De zeven zussen, Lucinda Riley
5. The Eyes of Darkness, Dean Koontz
6. De meeste mensen deugen, Rutger Bregman
7. Storm, Lucinda Riley
8. Schaduw, Lucinda Riley
9. Maan, Lucinda Riley
10. Daar waar de rivierkreeften zingen, Delia Owens

Initiatieven om te lezen

Naar aanleiding van de toespraak van de Franse president Emmanuel Macron, waarin hij burgers aanspoorde om thuis te blijven en te lezen, zijn er over de hele wereld initiatieven opgestart door uitgevers en boekhandelaren om lezers tegemoet te komen met gratis of laaggeprijsde titels. Zo ook door Kobo. Het bedrijf ontwikkelde in zes talen in een tiental landen ‘Stay Home and Read’-programma’s.

Kobo’s ‘Ik lees thuis’-collectie

Voor de thuisblijvers in Nederland heeft Kobo de ‘Ik lees thuis’-collectie beschikbaar gesteld. Hiermee wil Kobo de Nederlandse lezers in de huidige tijd een momentje van ontspanning en entertainment bieden. De boeken zijn te lezen op de Kobo e-reader en te beluisteren via de ‘Kobo bol.com app’. Het totale aanbod bevat ruim 120 laaggeprijsde, Nederlandstalige ‘Ik lees thuis’-titels en bestaat uit een breed scala aan verschillende genres voor alle leeftijden, waaronder e-books en luisterboeken voor kinderen voor slechts 0,02 eurocent. Van verhalen om samen met je kinderen van te genieten tot luchtig leesvoer, bestsellers, debuutromans en meer.

De volledige collectie afgeprijsde ‘Ik lees thuis’-titels, is te vinden via deze site: https://www.kobo.com/nl/nl/p/ikleesthuis.

*cijfers op jaarbasis
**Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Haarlem, Amersfoort en Nijmegen.